38174

4.8

Jakie ukulele wybrać na początek?

Szukasz swojego pierwszego ukulele i nie wiesz od czego zacząć? Zdaj się na nasze doświadczenie.

 

Na początek zadaj sobie kilka prostych pytań i udziel na nie odpowiedzi, a wspólnie wybierzemy instrument, który będzie dopasowany właśnie dla Ciebie. Dlaczego to ważne? Dlatego, że nie wszyscy lubimy to samo i nie wszyscy oczekujemy tego samego. Dla przykładu, inny instrument będzie właściwy dla pięcioletniego chłopca, który nie miał wcześniej nic wspólnego z muzyką,  inny dla dwunastoletniej dziewczyny, która od czterech lat gra na skrzypcach, a jeszcze inny zadowoli gitarzystę z czterdziestoletnim stażem. Niby wszyscy szukają dla siebie pierwszego ukulele lecz niekoniecznie będą się cieszyć z tego samego modelu. Skoro w skrócie wyjaśniliśmy potrzebę indywidualnego podejścia do wyboru, przejdźmy do konkretów.

 

W jakim jesteś wieku?

 

- dla dzieci od 3 do 6 lat proponujemy skupić się na modelach w rozmiarze sopranino lub sopranowym.

Polecane modele: Ortega Keiki K1, Ortega Keiki K2, Flight TUS, Kala Ukadelic, Makala MK SS lub SD, Stagg US

 

- od 6 do 12 lat polecamy wybrać ukulele sopranowe.

Polecane modele: Ortega RU5 SO, Flight NUS200, Flight NUS310, Korala UKS-110, Segovia SE10 lub SE20, EverPlay UK-50, Flycat P10S

 

- powyżej 12 lat najwłaściwszym wyborem jest koncertowe

Polecane modele: Flight NUC200, NUC310, Ortega RU5, Segovia SE-10C, SE-20C, QBT U23, Mellow UK3, Flight C30, C50

 

Najbardziej popularne i rekomendowane modele ukulele to sopranowe i koncertowe, dlatego polecamy skoncentrować się właśnie na nich. Sopranino ze względu na swój malutki rozmiar kierujemy do najmniejszych dzieci, wtedy łatwiej im będzie manualnie obchodzić się z instrumentem i wydobywać z niego pierwsze dźwięki. Celowo pomijamy rozmiar tenorowy, ponieważ uważamy, że jest to dobry wybór, ale na drugi lub kolejny model w kolekcji. Czasem jednak osobom z większymi dłońmi, przyzwyczajonym np. do gry na gitarze bardziej przypadnie do gustu właśnie tenor.

 

Czy grasz lub grałeś wcześniej na innych instrumentach? Czy masz już doświadczenia z muzyką?

 

- Nie. Całkowicie początkującym proponujemy wybrać ukulele w przedziale cenowym od 150 do 300 zł. Wydając taką kwotę możemy już liczyć, że dostaniemy instrument, a nie coś, co tylko z wyglądu go przypomina. Szkoda czasu na ćwiczenia na czymś, co nie daje nam szansy na powodzenie. W przypadku początkowych trudności nie będziesz wiedzieć czy wina leży po Twojej stronie czy felernego „pseudo instrumentu”.

 

-  Tak. Jeśli grasz już na czymś i masz pewne doświadczenie, przeznacz nieco wyższą kwotę przynajmniej 250 do 500 zł, a docenisz wtedy walory, które oferują te instrumenty. Mając już lepiej wyrobiony słuch, na pewno wiesz o czym piszę.

 

- Jesteś muzykiem. W takim razie wiesz, że dobry instrument dla wymagającego musi trochę kosztować.

 

Czy warto zapłacić więcej? 

 

Warto, jeśli Cię tylko na to stać. Zwykle droższy instrument jest lepiej wykończony, drewno jest bardziej selekcjonowane, założone są lepsze struny i klucze. Jeśli jesteś estetą i chcesz mieć perfekcyjnie wykonany instrument, poszukaj trochę droższego modelu.

 

Czy warto oszczędzać dłużej i odwlekać zakup?

 

Nie, jeśli zdecydujesz się na zakup instrumentu z przedziałów cenowych, które podaliśmy wcześniej, to nie trać czasu na zbieranie dodatkowej kasy. Kup ukulele i zacznij na nim grać!

 

Jaki lubisz kolor?

 

To nie żart. Ukulele produkowane są w olbrzymiej ilości wariantów wykończenia i kolorystyce, dlatego warto pochylić się również nad tym aspektem. Skoro możesz mieć swój wymarzony instrument w ulubionym kolorze, to sięgnij po niego! 

 

- Ukulele wykończone w naturalnym kolorze drewna z którego zostało wykonane

- Ukulele jednokolorowe

- Ukulele wielokolorowe oraz z graficznymi wzorami

 

 Jakiego brzmienia oczekujesz?

Wiemy, że na początku trudno jest to określić, jednak jest to dodatkowy element, z którego trzeba zdawać sobie sprawę. O ile wybór kolorystyczny nie stanowi problemu, to warto zdać sobie sprawę, że gdy wybierzemy ukulele wykonane ze świerku (jasny kolor drewna), otrzymamy wyraziste, dźwięczne, śpiewne brzmienie, a w przypadku drewna mahoniowego (ciemny kolor) instrument wyda głębsze, pełniejsze i bardziej melancholijne tony.

Nie obawiaj się jednak. Ostateczne brzmienie zależeć będzie również od innych czynników. Dużą rolę mogą odegrać struny. Jeśli nie trafisz perfekcyjnie z brzmieniem przy zakupie swojego ukulele, możesz je poprawić, wymieniając struny na inną formułę. Warto w przyszłości z tym poeksperymentować, przyniesie to na pewno wiele satysfakcji.

 

- Brzmienie wyraziste, śpiewne, mocne:

 

świerk, heban, jesion, lipa, czarny orzech 

 

Przykładowe modele: Ortega RU5, Kahua KA-24 EB, Samick UK-60, Ortega RUWN

 

- Barwa ciepła, głęboka, pełna:

 

mahoń, sapele, akacja, koa, cedr, lipa amerykańska

 

Przykładowe modele: Ortega RU5MM, Flight DUC430, Mellow UKCWRB-AC, EverPlay UK-80S)Jeśli chcesz być zadowolony z zakupu, to wybierz instrument, który Ci się podoba. Im bardziej Ci się podoba to częściej będziesz po niego sięgać. Im częściej będziesz po niego sięgać tym więcej będziesz ćwiczyć. Im więcej będziesz ćwiczyć tym lepiej będziesz grać. Im lepiej będziesz grać tym bardziej będziesz lubić swój instrument. Czego chcieć więcej? No może kolejnego ukulele :)

 

Aloha!

 

 

Tagi:

Zostaw ocene:

Ocena: 4.8/5 (12 glos(-ów))

5 komentarzy

Emil

24-03-2021 | 16:08:15

Bardzo pomocny artykuł. Mam 30 lat i wprawdzie jestem dopiero początkujący, ale zależy mi na wysokiej jakości wykonania. Czy myślicie, że ukulele Luna Uke TAPA Solid Spruce Concert (https://ukulele4u.pl/pl/shop/product/luna-uke-tapa-solid-spruce-concert-w-preamp-ukulele-koncertowe-elektro-akustyczne-z-litego-swierku/) to będzie dobry instrument na start? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź :)

Ukulele4U

24-03-2021 | 22:30:08

@Emil Instrumenty z firmy Luna są bardzo lubiane i cieszą się bardzo dobrą opinią. Wybrany model zaliczyć można do bardziej profesjonalnych instrumentów. Jego top został wykonany z litej świerkowej deski co już plasuje go w wyższym segmencie ukulele. Zakup tego modelu z pewnością zaowocuje dużą satysfakcją. Nauka będzie o wiele łatwiejsza. Słuch od początku przyzwyczajać się będzie do pięknego i szlachetnego brzmienia. Świerkowa płyta wierzchnia nada wyrazistości i selektywności barwie zaś boki i tył z mahoniu dodadzą głębi i ciepła. Dzięki dużej precyzji wykonania ćwiczenie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Luna Uke TAPA pozwoli cieszyć się swoimi walorami przez długie lata nie tylko podczas rozpoczynania przygody z ukulele. Wbudowana przystawka umożliwi podłączenie do nagłośnienia lub rejestracji nagrań choćby na potrzeby publikacji w kanałach internetowych. Sam wygląd instrumentu niewątpliwie skradnie uwagę i zazdrosne spojrzenia.

Radek

14-05-2021 | 10:25:28

Ukulele to bardzo fajny instrument który wypełnił mi wolny czas, który miałem z powodu przestoju w firmie. Podstawy gry załapałem w przeciągu dwóch tygodni a teraz udoskonalam technikę. Ja mam budżetowe Be Joe sopranowe, które bardzo fajnie brzmi i jest ładnie wykończone.

Anka

08-01-2022 | 23:25:26

Właśnie zaczynam swoją przygodę z ukulele i zastanawiam się co wybrać na poaczątek polecaną prawie wszędzie ortege RU5 czy Babmoo Mandala

Martyna

30-01-2022 | 13:16:24

Ja od trzech miesięcy gram na ukulele sopranowym Be Joe FZU-110 i jestem naprawdę bardzo zadowolona z wyboru. Dobrze brzmi, długo trzyma strój i jest bardzo ładnie wykonane.

Masz pytania? Napisz do nas!

Kontakt

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności

Rozumiem